Dawid Żakowski

Dawid Żakowski to reżyser, aktor i pedagog teatralny.

Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Sztuka Nowa, Teatru Sztuka Nowa oraz Pracowni Teatru Fizycznego, który do końca roku 2019 działał w przestrzeni laboratoryjnej LUB/LAB w Warszawie. W ramach działań Stowarzyszenia, Teatru Sztuka Nowa i Pracowni prowadzi profesjonalne badania technik teatralnych i praktyki w dziedzinie międzynarodowej wymiany teatralnej.

W latach 1997–2007 współpracował z Piotrem Borowskim, jako aktor i asystent reżysera. Biorąc udział w jego spektaklach („Północ”, „Człowiek”, „Henryk. Hamlet. Hospital”) występował m.in. w Paryżu, Lille, Berlinie, Dusseldorfie, Moskwie, Montevideo, Caracas, Belo Horizonte, Sao Paulo, Neapolu, Palermo, Florencji, Zurychu. Jako aktor współpracował również z Teatrem Pieśń Kozła we Wrocławiu, NeTTeatre w Lublinie, Teatro Regula contra regulam w Mediolanie, Futire3 w Kolonii. Jest współautorem projektów z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej, kierowanych do młodzieży: „W poszukiwaniu tożsamości” i „Podaj Dalej – teatralna platforma wymiany technik”, „Młodzi solaryści”.

Pomysłodawca i organizator międzynarodowych projektów „Change/project”, „Embodied ideas. Performing arts program of first avant- garde reinterpretation” oraz Międzynarodowego Festiwalu „Unity” (2019) w ramach, którego odbyły Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca EcoCampus, których efektem był performance site specific „River Show” i „Avant-garde now”. Prowadzi również Teatr Młodych Twórców Maska w Sochaczewskim Centrum Kultury, w ramach którego działa jako pedagog teatralny i reżyser. Wraz młodymi twórcami z Teatru Maska stworzył spektakle: „Dybuk” (2018); „Hamlet no More”( 2019); „Balladyna” (2020); „FeFerdydurke” (2021) oraz współczesną wersję „Czarnoksiężnika z krainy OZ” – „OZ Remix”(2021).

W ostatnich latach pracy twórczej jako reżyser realizuje projekty o charakterze performatywno – choreograficznym, w ramach których powstały spektakle m. in.: „Turyści” (2016), Orfeo 70″(2016), „Pompa Funebris” ( 2018), „Black SQR” (2019), „LAST: ostatni taniec Niżyńskiego” (2019) oraz „IV RP Snów” (2021), „Przestrzenie KOBRO” (2022), „Hamlet w ruchu” (2023).

Przewiń na górę