Mariusz Grzegorzek

Mariusz Grzegorzek – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, scenograf, grafik, realizator telewizyjny, twórca teledysków, wykładowca, współwłaściciel firmy i producent w Krakatau spółka z o.o.

Zadebiutował filmem fabularnym Rozmowa z człowiekiem z szafy, którego premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji przyniosła mu nagrodę dla najlepszego debiutu .W 1999 r. zrealizował Królową aniołów, a w 2009 r. szeroko dyskutowany Jestem twój, pokazywany m.in.w Montrealu, Londynie, Sztokholmie , Berlinie , Moskwie, Chicago i Busan. W 2014 zainicjował realizację filmowych dyplomów studentów Wydziału Aktorskiego i wyreżyserował pierwszy z nich Śpiewający obrusik, nagrodzony na festiwalu w Gdyni Złotym pazurem – główną nagrodą konkursu Inne spojrzenie.

Od wielu lat skupia się na pracy w teatrze . Jego teatralnym domem od czasu debiutu w 1994 roku pozostawał Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi , gdzie wyreżyserował 21 spektakli, znakomicie przyjmowanych i wielokrotnie uhonorowanych tytułami Złotych Masek za najlepsze przedstawienia teatralne sezonu. Ponadto reżyserował spektakle w Teatrze Powszechnym i Teatrze Studio w Warszawie, Narodowym Teatrze Starym w Krakowie oraz dyplomy teatralne Wydziału Aktorskiego PWSFTv i T, w tym przedstawienie Diabeł, który z główną rolą Macieja Musiałowskiego.

Jest autorem filmów muzycznych poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki, takim jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, czy Paweł Szymański.
Zajmował się również realizacją teledysków muzycznych / m.in. grupy Manaam, za które otrzymał Nagrodę Yacha 97 dla Najlepszego Teledysku Roku oraz Złotego Yacha dla Najlepszego Teledysku Pięciolecia/.

Wraz z psychoterapeutą Wojciechem Eichelbergerem tworzył dla telewizji cenione cykle “Okna” oraz “Nocny stróż” skupiające się na problemach duchowych człowieka.

Jego pasje to także grafika komputerowa i projektowanie; jest autorem ponad 50 plakatów filmowych oraz teatralnych, opraw graficznych koncertów w kraju i za granicą /m.in.realizacje koncertów Różne oblicza Chopina w Chinach/.
Większość przedsięwzięć artystycznych i dzieł audiowizualnych , których jest pomysłodawcą i autorem, zostało wyprodukowanych przez jego firmę założoną w 1989 roku Krakatau spółkę z o.o.

Mariusz Grzegorzek od czasu studiów jest związany z Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjną i Teatralną w Łodzi . Jeszcze przed ich ukończeniem w roku 1988 prof. Wojciech Jerzy Has zaproponował mu asystenturę. Po jego śmierci Grzegorzek przejął samodzielne prowadzenie przedmiotu “reżyseria filmu fabularnego”, który niezmiennie wykłada do dziś. Jest opiekunem artystycznym etiud studenckich, wielokrotnie nagradzanych na prestiżowych festiwalach. (m. in. nominacja do Oscara dla Męskiej sprawy Sławomira Fabickiego). W latach 2012-2020 pełnił funkcję Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

Przewiń na górę