Archisnob

Ożywić nieożywione.  Stare miejsca, nowe historie.

Inwestorzy coraz częściej decydują się na rewitalizację budynków i całych kompleksów z wykorzystaniem już istniejących, lokalnych materiałów. Doskonałym przykładem takiego działania są obiekty powstałe w ostatnich latach w Polsce. To również obligatoryjny kierunek, którym musi podążać architektura, aby można było mówić o racjonalnym i zrównoważonym zarządzaniem zasobami, które posiadamy.  O różnych obliczach rewitalizacji z zaproszonymi gośćmi porozmawia Marcin Szczelina, ekspert nominujący obiekty do najważniejszej europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award.

Moderator: Marcin Szczelina

Goście:  
Wojciech Kolęda, ARCHE, Less is Core
Michał Laszczkowski, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
Przemysław Nowak, Mili Młodzi Ludzie
Paulina Grabowska, nas dra conscious design

Moderator


Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury

Krytyk i kurator architektury. Wydawca i redaktor naczelny magazynu Architecture Snob. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Juror i członek Rady Doradczej Pawilonu Czeskiego na Biennale Architektury w Wenecji w 2023 roku. Juror europejskiej nagrody Simon Architecture Prize 2022. Ekspert Climate Leadership Programme pod auspicjami UN Environment Programme ONZ. Laureat nagrody Property Design Awards 2017 za działalność na rzecz polskiej architektury. W 2020 roku, jako pierwszy Polak wraz z artystką Katarzyną Krakowiak stworzył projekt w Pawilonie Mies van der Rohe w Barcelonie. Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w branżach kreatywnych.

Prelegenci


Wojciech Kolęda, architekt

Architekt. Współzałożyciel biura architektonicznego less is core, specjalizującego się w rewitalizowaniu obiektów zabytkowych i poprzemysłowych. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od pięciu lat tworzy koncepcje architektoniczne dla Grupy Arche oraz dla klientów indywidualnych. Pracował między innymi przy rewitalizacji Cukrowni Żnin, Dworu Uphagena w Gdańsku, Królewskiej Fabryki Papieru w Konstancinie oraz Fabryki Samolotów w Mielnie,  Jest także autorem nowoczesnej Farmy dla Fundacji Leny Grochowskiej i aktywnym uczestnikiem międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości zawodu architekta w kontekście kryzysu klimatycznego.

Michał Laszczkowski, aktywista kultury

Działacz społeczny, historyk, aktywista kultury, menedżer dziedzictwa. Od 2022 roku pełni obowiązki dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. W latach 2012-2022 był prezesem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, gdzie koordynował jedne z największych programów konserwatorskich realizowanych za granicą z polskich środków publicznych. W tym czasie kierowana przez niego fundacja poddała profesjonalnej konserwacji ponad 600 zabytkowych nagrobków, pomników i epitafiów na terytorium Polski, Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Mołdawii, Francji i Włoch.

Przemysław Nowak, architekt

Architekt, wraz z Lechem Moczulskim założył grupę projektową Mili Młodzi Ludzie. Absolwent Inżynierii Środowiska oraz Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej. Autor wielu projektów wnętrz, m.in. Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo czy przestrzeni biurowej w Royal Wilanów w Warszawie. W swojej pracy stawia na dobrą znajomość materiałów i tworzenie autorskich rozwiązań, idealnie dopasowanych do wymagań inwestora. Pracownia Mili Młodzi Ludzi Ludzie promuje założenia architektury cyrkularnej. Potwierdzeniem jakości ich pracy są m. in. nominacja do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe czy nagroda Must Have Łódź Design Festival.


Paulina Grabowska, architektka

Projektantka innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. W swoim studio NAS-DRA Conscious Design bada oraz projektuje schematy gospodarki o obiegu zamkniętym, procesy łagodzenia zmian klimatu, miejskie farmy, a także wykorzystanie różnego typu zanieczyszczeń jako zasobów. Należy do Brain Trust Boma Global. Jest licencjonowaną architektką w Holandii i Polsce. Absolwentka Architecture and Built Environment Delft University of Technology oraz Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W School of Form uczy wykorzystania roślin i mikroorganizmów w tworzeniu ekologicznych technologii oraz biomateriałów.

Przewiń na górę